Cykloturistika,cyklistika,akce,expedice,rady...
Hradec Králové
Cykloturistika
Programování
Ostatní
Odkazy

Cesta po Rumunsku 2003

Závěr

Rumunsko cestopis - 1. část

Rumunsko cestopis - 2. část

Rumunsko - fotogalerie

Rumunsko - závěr


Tato cesta toho přinesla mnoho, mnoho zážitků, poznání nových, ale i starých věcí, atd. Zde uvedu jen několik "poznatků" o Rumunsku, Rumunech, ale i dalších okolních národech, které jsem získal:Voda - V Rumunsku je pitné vody relativně dostatek. Hlavně v horách jsou často kolem silnic studánky s pitnou vodou. Ve vesnicích bývají u cest studny s rumpálem, které je možno použít, či se optat, voda zde není problém. Ačkoliv jsme pili vodu skoro ze všech možných zdrojů, tak jsme za celou dobu ani jednou neměli jakékoliv střevní potíže.

Psi - V Rumunsku, ale i Bulharsku je "móda" nepřivazovat psy, kteří pak chodí volně kolem silnice a čas od času na vás mohou vyběhnout, štěkat, popřípadě i kousnout, což se nám nestalo. Osvědčilo se na psy zařvat, nastříkat slzný plyn, či zastavit na kole a většinou dali pokoj.

Obchody - Snad v každé malé vesnici je nějaký malý obchod - Magazin, Magazin Mix, Alimentara, apod. Sortiment různorodý, ale často chudý. K dostání základní věci a věci jako "otvírák na konzervy" se těžko schání. Dosti různorodá kvalita a ceny v různých částech Rumunska.

Chléb - Někdy problém sehnat a když už jsme ho sehnali, jednalo se o "bílý chléb". Sice klasický tmavý chléb u nás v ČR příliš nemusím, ale když jsem přijel, byl jsem rád, že jsem ho mohl ochutnat.

Vracení peněz - Často nejsou k dostání drobné mince - v obchodech to řeší přidáním bonbónů, žvýkačky, apod. Někdy se snaží vnutit i větší věci, než vracet peníze.

Supermarkety - jsou pouze ve velkých městech (nad 200 000 ob.) a značně menší, než u nás. Velikostí maximálně jako "Albert" v HK, ale spíše menší. Často chaos v cenách - cenovky nejsou na výrobcích...

Stav vozovek - Dosti špatný v porovnání s ČR. Je faktem, že některé mezinárodní silnice jsou čerstvě opravené a mají povrch opravdu výtečný, řada jiných ale je katastrofální, výmoly, špatné záplaty. silnice 3. třídy nemají vůbec asfalt, což je možná někdy i lepší. Snad je tu ale výhled k lepším zítřkům - na hodně místech jsme viděli cestáře opravující silnice.

Železniční přejezdy - Ve stavu odpovídající stavu vozovek, čili katastrofa, přejíždět jen s nejvyšší opatrností.

Vozový park - Různorodý. Mezi nákladními automobily kraluje Roman Diesel a mezi osobními jasně Dacia, včetně nových typů. Časté jsou vozy Daewoo Tico a Matiz a to i mezi taxikáři a autoškolami. Většina taxiků jsou právě Dacie.

Povozy - Samozřejmě neodmyslitelnou součástí vozových parků jsou koňské, volské, či oslí povozy. Často v noci neosvětlené, jen s odrazkami, nebo bez nich. Hlavně pro automobily je nebezpečná jízda v noci.

Ohleduplnost řidičů - Se mi zdála menší, než v ČR, ale možná to bylo dáno tím, že jsme často jezdili po silnicích první třídy, kde ani v ČR není ohleduplnost příliš velká.

troubení - Každopádně Rumunští řidiči rádi troubí. Na některých úsecích na nás troubil každý druhý. Někdy je to myšleno jako pozdrav, někdy informace, že jedu za vámi a budu předjíždět - smysl to má v kombinaci se špatným stavem vozovek, kdy cyklista musí objíždět díry u krajnice...

Cikáni - V některých oblastech - typicky větší města, hraniční přechody, jsou žebrající cikání častým jevem. Nutno ignorovat a dávat si pozor na vlastní osobní věci.

Výměna peněz - Peníze se nejvíce vyplatí měnit ve směnárnách - Exchange, "Schimb Valutas". Dávat si pozor, některé si účtují až 8mi procentní poplatek, stejně jako banky. Řada jich je ale bez poplatku! Měnit peníze není možno přímo z Českých korun, ale nejlepší je z Eur či Amerického Dolarů.

Kurz - Kurz peněz díky vysoké inflaci, která v Rumunsku už řadu let bují, je značně vysoký - 1000 Lei je přibližně necelá 1 Kč (kurz v létě 2003 byl přibližně 37500 Lei za 1 Euro). Mince jsou v hodnotác: 500,1000,5000 Lei, bankovky (povětšinou vyrobené ze zvláštní umělé hmoty) v hodnotách 2000,10,000, 50 000, 100 000, 500 000.

Jazyková vybavenost - Je dosti nízká. Mladí lidé obvykle umí anglicky či německy, ale starší lidé a na vesnicích prakticky vůbec ne. Rumunština je románský jazyk, takže pakliže ovládáte Francouzšťinu, či lépe Italštinu, či latinu, může se to hodit.

Pohostinost - Je v určitých oblastech (venkov, v horách na severu) docela dobrá. 2* nám bylo "nabídnuto" možnost přespat. Ale je vhodné pohostinosti nezneužívat a za odměnu dát malý suvenýr.
(C) 2005 Luksoft.cz